12 Ekim 2011

Lorem Ipsum (Lipsum)

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Mauris quis nibh vel nulla mollis iaculis eu ultrices elit. Sed vitae leo mi. Donec sit amet felis metus. Aliquam volutpat orci id leo aliquet eget vulputate elit scelerisque. Proin eget leo mauris, a facilisis libero. Pellentesque a urna tellus. Sed ut ligula vel neque pretium elementum non ac ligula. Morbi vestibulum porta ligula, quis tempor nibh viverra eget. Vivamus luctus sagittis ipsum, id tristique mauris iaculis vitae. Sed pellentesque metus vitae arcu lobortis vitae faucibus ante tincidunt. Ut sollicitudin imperdiet auctor. Phasellus mauris magna, tincidunt nec elementum vel, facilisis nec arcu. Vivamus euismod auctor eros, ac egestas mauris tristique a. Vestibulum porta, turpis eget vehicula condimentum, dui odio cursus mi, eu adipiscing ligula turpis iaculis elit. Aliquam vitae tincidunt lorem. Nam magna sem, auctor vehicula suscipit vel, lacinia nec nisl. Quisque rutrum ipsum at felis accumsan eu ornare tortor condimentum. Pellentesque pharetra elementum urna, at tempus risus condimentum eget.

Lorem Ipsum hazır metin sunması ile uzun yıllardır, başta reklamcılar ile web sitesi tasarımıyla uğraşanların  olmazsa olmazı olmuş. Henüz içeriği olmayan bir web sitesi tasarlıyorsunuz ve müşterinize  ”Buraya metin gelecek” yazısı yerine, Lorem Ipsum üret diyerek ürettiğiniz hazır metininizi  koyarak, müşterinin dikkatini yineleyen yazılara nazaran daha çok çekiyorsunuz.

Lorem Ipsum sanıldığı gibi rastgele sözcüklerden oluşmayıp, M.Ö. 45 yıllarında hazırlanan Klasik Latin Edebiyatı eserinden köklerini alıp 2000 yıllık bir geçmişe sahip.
Kimimiz hazır metin üretmek amacıyla kullanırken; kimileri ise Lorem Ipsum’u bir yaşam biçimi haline  getiriyormuş. Onu bunu bilmem ama Microsoft Office Word’de =rand(200,99) yazıp enter’a bastıktan  sonra bize oluşturulan hazır metini görüp, Lorem Ipsum’dan daha da fazla hoşlanmamak elde değilmiş bunu anladım.

Açıkçası ben sayfalarca "Hızlı kahverengi tilki tembel köpeğin üstünden atlar" yazısına ya da

"Ekle sekmesinde, galeriler belgenizin genel görünümünü düzenlemek için tasarlanan öğeleri eklerler.  Bu galerileri, tablolar, üstbilgiler, altbilgiler, kapak sayfaları ve diğer belge yapı taşlarını eklemek için kullanabilirsiniz.  Resimler, kartlar veya grafikler oluşturduğunuzda, aynı zamanda geçerli belge görünümünüzü de düzenlerler.  Belgedeki seçili metnin biçimlendirmesini, Giriş sekmesindeki Hızlı Stiller galerisinden seçilen metin görünümünü seçerek kolayca değiştirebilirsiniz.  Metni doğrudan Giriş sekmesindeki diğer denetimleri kullanarak da biçimlendirebilirsiniz.  Denetimlerin çoğu geçerli temadan görünüm kullanma ya da doğrudan belirlediğiniz biçimi kullanma seçeneği sunar.  Belgenizin genel görünümünü değiştirmek için, Sayfa Düzeni sekmesinde yeni Tema öğeleri seçin.  Hızlı Stil galerinde bulunan görünümleri değiştirmek için, Geçerli Stil Ayarını Değiştir komutunu kullanın.  Geçerli şablonunuzda bulunan belgenizin görünümünü her zaman özgün haline geri döndürebilmeniz için, Temalar galerisi ve Hızlı Stiller galerisi komutları sıfırlar"  yazısına (2007 sürümü sonrasında karşımıza bu çıkıyor) “Lorem ipsum dolor sit amet…“ ile başlayan bir yazıyı tercih ederim.

Lorem ipsum metini üretmek ve daha fazla bilgi için:

http://www.lipsum.com/
http://tr.lipsum.com/

2 yorum:

!ÇİMDEN GELDİGİ GİBİ~~~ dedi ki...

Çok ilginç bir paylaşım olmuş teşekkür ederim Sevgili Lipsum.

Lipsum dedi ki...

@!ÇİMDEN GELDİGİ GİBİ~~~ : Bir de şöyle bir şey varmış, yakın zamanda öğrenmiştim. Belki bu da hoşunuza gider, işinize yarar. :)

http://lorempixel.com/

Tıpkı Lorem Ipsum gibi. Metin değil de fotoğraf üretmek için bu sefer. "Buraya metin gelecek" yerine "Buraya fotoğraf gelecek." diyormuş bir nevi.

Tasarım ile uğraşanlar, herhangi bir şekilde hazır metin, hazır resime ihtiyaç duyanlar için bence harika olmuş bu iki site.

Yorum Gönder

 
back to topEN YUKARI ÇIK