7 Kasım 2011

Madame Curie (1943), Film ve Kitap Önerisi

Bugün Marie Curie'nin 144. yaş günü!

Güncemi takip eden az sayıdaki ziyaretçimin, kendisini tanıdığını umut ettiğimden "O kimdir?" diye açıklamalara girmeden film önerisine geçeceğim bir yazı olacak.

Malum, Google bugün seçtiği Doodle ile kendisini epey güzel bir hatırlatıp, internette "Marie Curie kimdir?" diye yazıların dolaşmasına aracı oluyor.

Bu hafta aldığım bir geri bildirim sonrası güncemde bu filmi önerip; sonra da vakit bulup izleyenler olursa, onlardan da geri bildirim alma hayallerindeydim. Yazı için bugün şahane oldu.

Madame Curie, 1943 yapımı bir film. Bence fena sayılmayacak güzellikte de bir film. Marie Curie'nin hayatını konu ediniyor. Pierre Curie ile tanışmaları, evliliği, karşılaştığı, karşılaştıkları sorunlar, birlikte sabırla bıkmadan usanmadan çalışmaları.. izleyiciye epey güzel yansıtılmış bana göre.


Bu filmi, "Marie ve Pierre Curie'nin aşkları daha bir ön plana çekilmiş, başka mücadeleleri es geçilmiş" olarak değerlendirmek doğru olmaz sanırım. Malum filmimiz 1943 yapımı ve o dönem içerisinde biraz da her kesimden seyirciyi kendisine çekme derdi var.


Üstelik film içerisinde de bahsedilen (Hep Aranızda Olacağım'da da geçen) bisikletleriyle balayına çıkıp, çalışmaları ile ilgili kafalarında oluşmuş soru işaretleri için seyahatlerini kısa kesmeleri (hatta yarıda kesmeleri ) gibi detaylar ikisinin bilim aşkı için epey güzel sahneler olmuş.

 Bu arada, bu hafta kadın oyuncunun yüzünde oynarken pek bir ışık olmadığı ile ilgili, bir geri bildirim almıştım film tavsiyem sonrası. Demin tekrar izleyince hak verdim. Lakin Walter Pidgeon'un hakkını vermek lazım. Bilhassa filmin 40 ile 44. dakikaları arasında şahane bir oyunculuk gösterdi kendisi.

Hep Aranızda Olacağım'ın adı geçmişken onu da atlamak olmaz.

Yürekten söyleyebilirim; "Beni epey bir etkilemeyi başarmış, okuduğum en güzel kitap!".  Marie Curie, Pierre Curie, Irene Joliot-Curie, Jean Frederic Joliot-Curie.. hepsine ayrı ayrı vurulmuştum bu kitap sonrası!

Bir tavsiye ile okuduğum bu kitabı, bıkmadan, usanmadan hatta usandırarak(!) tavsiye edecek kadar sevmişim sanırım.

Gerçekten denildiği gibi; "Kitapta anlatılan, yalnızca Frederic Joliot-Curie’nin bilim yaşamı değildir. Onu hepimizin gözünde, örnek bir bilim adamı, “yüce bir insan” yapan, yaşamını bilime olduğu kadar, bilimin insanlık yararına kullanılmasına, özgürlüğe, yurduna ve barışa da adamış olmasındandır."

O vakit denk geldiğim güzel tavsiyeler barındıran bir çizim ve Madame Curie(1943) ile bitiriyorum yazıyı.

İyi seyirler diler, filmi izleyen ya da kitabı okuyanlar olursa geri bildirimlerini heyecanla beklediğimi belirtmek isterim. :)

0 yorum:

Yorum Gönder

 
back to topEN YUKARI ÇIK